Samolepiace tapety : Toto by ste mali vedieť

Rate this post

Samolepiace tapety nie sú žiadnou novinkou, ktorá by sa práve objavila na trhu.

Počas svojho pôsobenia si našli množstvo zástancov a fanúšikov, ktorý si ich nevedia vynachváliť a majú široké pole pôsobnosti.

Nie je žiadny problém s ich pomocou premeniť starý nábytok na zaujímavé kúsky, ktoré sa stanú ozdobou vášho interiéru.

Samolepiace tapety sa nestali obľúbenými len vďaka obrovskému výberu vzorov, farieb či povrchovej úprave ale najmä vďaka svojej veľmi rýchlej a navyše jednoduchej aplikácii, ktorá nevyžaduje žiadne špeciálne zručnosti.

Čo je samolepiaca tapeta?

Samolepiaca tapeta sa skladá z dvoch častí.

Prvá časť predstavuje rôzne farby či vzory a je po nalepení viditeľná. Druhá časť obsahuje lepivý povrch ktorý slúži na prichytenie na želaný povrch.

Preto pri aplikácii samolepiacej tapety nie je potrebné žiadne lepidlo, ktoré by tapetu udržalo na povrchu.

Rovnako aj pri iných druhoch tapiet, ani pri samolepiacich tapetách či fóliách, ako ich niekedy nazývajú sa nevyhnete vzniku drobných či väčších bubliniek, ktoré pôsobia na povrchu nevzhľadne.

Tip: Bublinky – Zbavíte sa ich jednoduchým mäkkým valčekom či handričkou z bavlneného materiálu, ktorou ich vytlačíte na okraj.

Umiestnenie samolepiacich fólií

Tak ako ostatné tapety si našli svoje miesto na stenách, ale je pravdou, že väčšina ľudí ich volí najmä na renováciu starého či poškodeného nábytku.

Často sa stáva, že skrine či skrinky v našej domácnosti začnú po čase pôsobiť dosť smutným dojmom. Môže za to každodenné používanie alebo jednoduchá únava materiálu.

Jednou z možností je celková výmena nábytku, ale ak máte k nábytku vybudovaný citový vzťah pravdepodobne sa ho nebudete chcieť tak rýchlo zbaviť.

Preto je pre vás skvelou možnosťou využiť služby samolepiacej tapety a nábytok bude opäť vyzerať ako nový.

Služby samolepiacich tapiet sú veľmi vítanou voľbou aj pri interiérových dverách, ktoré vďaka nim získajú nový dych.

Veľmi populárnou možnosťou je v dnešnej dobe výroba fototapiet, kedy dostanete tapetu presne s takým motívom, akým si predstavujete.

Môže sa jednať o rodinnú fotku až po rôzne možnosti abstraktných vzorov. Interiérové dvere chytia vďaka novej tapete druhý dych alebo môžete zmeniť aj pôvodné dvere vo svojej domácnosti, na ktorých sa vám možno nepáčila ich farba či prevedenie.

Časté chyby pri výbere samolepiacich tapiet

Veľmi častou chybou, ktorej sa zákazníci pri výbere samolepiacich tapiet dopúšťajú je výber miesta kam ich aplikujú. Hoci ponúkajú samolepiace tapety veľké množstvo vzorov a farieb, nemôžu byť umiestnené na ľubovoľný povrch.

Ak sa už rozhodnete pre ich výber majte na pamäti, že tento druh tapiet by mal byť aplikovaný na povrchy, ktoré nie sú savé a neprichádzajú do stáleho kontaktu s vodou.

Hoci je možnosť zakúpiť samolepiace tapety aj so vzorom, ktorý imituje kameň, nie je vhodné aplikovať ich napríklad na kuchynskú linku alebo k umývadlu. Ak budú v stálom strete s tečúcou vodou, môže dôjsť k ich odlepeniu alebo poškodeniu.

Pozor si tiež dávajte na umiestňovanie predmetov s ostrými hranami na samolepiace tapety.

Vznik škrabancov či pretrhnutie tapety pôsobí na jednej strane nevzhľadne, na strane druhej poškodené miesto môže stáť za postupným odliepaním na vašom nábytku či dverách.

Údržba tapiet

Údržba samolepiacej tapety je veľmi nenáročná, Tapetu udržíte stále krásnu a čistú pomocou pravidelného čistenia.

Nemusíte používať žiadne špeciálne prípravky, úplne postačujúca je navlhčená handrička z bavlneného materiálu, ktorá bude vedieť zbaviť tapetu prachu a nečistôt, ktoré sa na tapetu dostanú bežne počas celého dňa.

Pokiaľ sa na tapete objavia fľaky či zaschnuté škvrny odporúča sa odstrániť ich veľmi jemne a citlivo.

Nepokúšajte sa používať rôzne prípravky na bielenie či násilné fyzické zaškrabávanie, ktoré môže tapetu len poškodiť a ubrať jej tak na kráse, ktorou oplýva.

Kde môžem použiť samolepiace tapety?

Samolepiaca tapeta je vhodným riešením pri opravách poškodeného nábytku či interiérových dverách. Ako však postupovať pri výbere bežnej samolepiacej tapety a čomu sa pri výbere vyvarovať?

Dnes je možné zakúpiť samolepiace tapety s množstvom vzorov a výber farieb v ničom nezaostáva.

Avšak, tak ako môžete nábytku vdýchnuť druhý dych a rozžiariť ho, rovnako môžete v interiéri vytvoriť neidentifikovateľný mix štýlov a farieb, ktorý bude pôsobiť nadmieru rušivo a nevhodne.

TIP : Ak ste sa rozhodli pre výber vzorovanej tapety, zvoľte si jeden kus nábytku, na ktorý tapetu aplikujete.

Z toho sa stane skutočný šperk miestnosti, ktorý bude pútať svojou nápaditosťou a prevedením všetky pohľady. Okrem toho sa vždy snažte, aby boli všetky ostatné kúsky vášho nábytku otapetované rovnakým druhom tapety.

Často sa stáva, že zákazník neodhadne, koľko tapety potrebuje a kúpi jej príliš málo.

Avšak, potom sa môže stať, že nie je možné zohnať rovnakú farbu alebo prevedenie ako predtým a v interiéri vzniká zbytočný chaos a veľa rušivých prvkov.

Záver

Ak ste sa rozhodli tapetovať, pre istotu si kúpte o jednu až dve balenia samolepiacej tapety viac a vyhnete sa tak zbytočným problémom.

Samolepiace tapety sú vhodnou voľbou nielen pri vylepšeniach interiéru ale aj pri opravách starého nábytku či interiérových dverí, ktorým túžite vdýchnuť nový život.

Ich aplikácia a aj samotná údržba sú nenáročné a predstavujú vhodnú alternatívu pre všetkých, ktorí sa rozhodli pre renováciu.

Vybrali sme pre Vás

1. Samolepiaca tapeta Mapa
Samolepiace dekorácie Mapy krásne oživia každú izbu.

Samolepky nie sú určené len na stenu, ale možno ich lepiť tiež na hladké povrchy ako sú napríklad dvere, skrine, zrkadlá, chladničky či akýkoľvek iný hladký povrch.

Téma motívu: mapa sveta, Rusko, Čína, India, Kanada, Austrália, Indonézia, Brazília, USA, Líbia, Turecko, Taliansko, Španielsko, Bolívia, Peru

Zistiť cenu

2. Old Beauty
tapeta artgeistTapeta sa vyznačuje rýchlou a jednoduchou inštaláciou.

Je vodeodolná a oderuvzdorná. Tlač si udržuje stálofarebnos

Použité tlačové farby sú ekologické a zdravotne nezávadné, nemusíte sa teda báť dať tapetu napríklad do detskej izby

Zistiť cenu

3. Murum
tapeta artgeist murumTapeta sa vyznačuje rýchlou a jednoduchou inštaláciou.

Je vodeodolná a oderuvzdorná. Tlač si udržuje stálofarebnos

Použité tlačové farby sú ekologické a zdravotne nezávadné, nemusíte sa teda báť dať tapetu napríklad do detskej izby

Zistiť cenu

Nevybrali ste si? To však vôbec nevadí. Pozrite si, v tomto odkaze nižšie, túto kompletnú ponuku samolepiacich dekorácií.


Prečítajte si tiež

1. Ako si vybrať sedačky v tvare U
2. Vyberte si nábytok do obývačky
3. Postelné obliečky – aký typ si zvoliť?
4. Vyberte si vhodnú komodu

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*