Vliesové tapety: Na čo všetko si dať pozor

Rate this post

Vliesové tapety získavajú v interiérovom dizajne stále silnejšie postavenie.

Je to vďaka ich schopnosti vniesť do miestnosti zaujímavý nádych a vytvoriť tak miesto, kde sa budeme cítiť príjemne a pohodlne.

Dnes je na trhu množstvo tapiet z rôznych materiálov a nezaostávajú ani čo sa týka ich farby, štruktúry či vzorov.

Ponuka je obrovská a vyberie si každý milovník interiérového dizajnu či malá princezná, ktorá chce tapetou skrášliť svoje malé detské kráľovstvo.

Z akého materiálu sú vyrobené vliesové tapety?

Jedným z populárnych druhov sú v dnešnej dobe vliesové tapety, ktoré sú veľmi obľúbené, a tiež často kupované.

Vliesové tapety sú vyrobené z jednostranne impregnovaného materiálu, ktorý je vláknitý a je tvorený vláknami z buničiny alebo iného textilného materiálu.

Ich obrovskou výhodou, ktorá ich robí populárnymi je ľahká aplikácia a tiež fakt, že vydržia veľmi dlho krásne a farebné.

Tapetovanie s vliesovými tapetami

Ak ste už niekedy tapetovali určite si spomínate na zdĺhavý proces, ktorým ste museli prejsť ak ste túžili po otapetovaných stenách.

Nanášanie lepidla na tapetu, nanášanie lepidla na stenu, následné prekrývanie a samozrejme vlhčenie. Bol to zdĺhavý proces, ktorý neskončil vždy úspechom a práve kvôli náročnej manipulácii sa mnoho ľudí vzdalo možnosti tapetovania.

Tapetovanie s vliesovými tapetami je však omnoho jednoduchšie ako predtým, pretože lepidlo sa nanáša už len na stenu, na ktorú sa vliesová tapeta následne lepí.

Zlým snom každého, kto sa práve chystá tapetovať je vznik bublín, ktorým sa jednoducho vyhnúť nedá.

Pri aplikácii a lepení vliesovej tapety sa ich vzniku pravdepodobne tiež nevyhnete ale ich odstránenie je pomerne jednoduchá činnosť.

Pomocou mäkkého valčeka či handričky z bavlneného materiálu ich vytlačíte smerom k okraju tapety a jednoducho sa ich zbavíte.

Lepenie

Často prevládal názor, že tapety sa hodia predovšetkým do priestorov, ktoré sú suché a nehrozí tu riziko vzniku plesní či húb.

Našťastie, vliesové tapety majú dobrú správu aj pre tých, ktorých interiér je skôr vlhší.

Vliesové tapety poskytujú dobru priepustnosť vodným parám a zabraňujú tak vzniku plesní a húb.

Pri ich aplikácii by ste však mali mať na pamäti, že stena, na ktorú sa chystáte tapetu nalepiť by mala byť suchá, pretože v opačnom prípade riskujete odlepenie tapety.

Lepidlo má problém udržať sa na vlhkej stene, pretože nemôže prebehnúť jav, ktorý nazývame polymerácia, počas ktorého lepidlo zasychá a tvorí pevný materiál.

Vliesové tapety a ich výhody

S vliesovými tapetami sa pracuje oveľa jednoduchšie ako s papierovými.

Jednoduchšie sa aplikujú na stenu a pracuje sa s nimi oveľa ľahšie.

Na rozdiel od papierových tapiet sa aj ľahšie udržiavajú krásne a čisté a ponúkajú aj obrovské množstvo vzorov a farieb, ktoré môžete pri tvorbe interiéru využiť a zapojiť tak svoju fantáziu.

Vliesové tapety tvoria výbornú tepelnú i zvukovú izoláciu, takže zabraňujú nielen stratám tepla ale vás do istej miery aj oslobodia od otravných zvukov, ktoré sa šíria naprieč panelovými domami.

Umiestnenie vliesových tapiet

Napriek tomu, že tapety vedia ozvláštniť a vytvoriť krásny dojem, je potrebné mať na pamäti do akých interiérov sú vhodné a kam je vhodné či nevhodné voliť žiarivé či tlmené farby alebo nápadité vzory.

Je pravdou, že vliesovú tapetu môžete dnes umiestniť do ľubovoľnej izby svojho domova.

Báť sa nemusíte ani detských izieb, pretože väčšina vliesových tapiet je opatrená špeciálnymi spevňujúcimi vláknami, ktoré tapetu spoľahlivo chránia pred poškriabaním či iným poškodením.

Výnimkou už nie je ani umiestňovanie tapiet do kúpeľní, pretože je nové typy vliesových tapiet vedia veľmi dobre prepúšťať vodné pary a bránia tak vzniku plesní či húb i možnému odliepaniu tapety od podkladu.

Aký vzor tapety je vhodný

Veľmi náročným krokom však býva voľba vhodného vzoru či farby do interiéru.

Ak túžite po tapetovaní vo veľkom či malom interiéri, dobrou radou nad zlato je, aby ste vzory nevolili na každú stenu v miestnosti či dokonca strop.

Hoci vedia byť tapety nádherné a vedia podčiarknuť všetko pekné v miestnosti, rovnako vedia vykúzliť aj zlý či stiesnený dojem, za ktorým často stojí práve nadbytok vzorov či príliš výrazná farba.

Ak ste sa už rozhodli pre vzor, zvoľte ho na jednej strane miestnosti a rovnako to platí aj pre výrazné farby ako napríklad ohnivá červená či smaragdovozelená, ktorá je v posledných rokoch veľmi populárnou farbou.

Do malých a stiesnených priestorov sa vždy snažte voliť tapetu s jednoduchým vzorom a zvyšok miestnosti doplňte farbou na stenách v bledých či pastelových odtieňoch.

Dosiahnete tak nielen vyniknutie samotnej tapety, ktorá sa vďaka tomu stane šperkom samotnej miestnosti, ale podarí sa vám vytvoriť aj to, že miestnosť bude vzdušná a bude opticky pôsobiť väčšia, ako v skutočnosti je.

Starostlivosť o vliesové tapety

Samotná údržba vliesových tapiet v interiéri je veľmi nenáročná, pretože tento typ tapiet je možné umývať bez toho, aby sa tapeta nejakým spôsobom poškodila.

Nevyžadujú teda žiadne náročné procedúry a vďaka pravidelnej starostlivosti udržia svoju krásu a farebnosť aj po veľmi dlhý čas.

Posledná rada na záver pri vliesových tapetách je vždy dodržať pri aplikácii predpísaný postup.

Vyhnete sa tak zbytočným zlyhaniam či reklamáciám.

Pri výbere vhodnej tapety vždy dbajte na priestorové riešenie miestnosti, ktorú plánujete tapetovať.

Dosiahnete tak, že tapeta, ktorú si vyberiete bude skutočnou ozdobou vášho domova.

Prečítajte si tiež

1. Všetko o téme samolepiace tapety
2. Aký typ posteľnej obliečky si zvoliť?
3. Kožené sedačky
4. Ako si vybrať kuchynskú linku 
5. Ako si vybrať obývaciu stenu
6. Ako si vybrať komodu

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*