Ako si vybrať taburetku?

taburetka
Rate this post

Taburetky sa radia medzi významné dizajnové prvky. Sú hravé, odľahčujú atmosféru a pri ich výbere môžete popustiť uzdu svojej kreativite.

Zaujímavý kus nábytku neslúži len ako miesto na sedenie, ale aj ako dekoratívny doplnok, ktorý vdýchne miestnosti osobitý ráz.

Taburetka, ktorá si našla cestu do domácností už v stredoveku, prináša mnoho výhod. Je malá a nezaberie veľa priestoru. Môžete ju použiť namiesto kresla, alebo ako opierku pod nohy, vďaka čomu sa budete cítiť pohodlne a komfortne.

Ako si vybrať taburetku?

Taburetky podľa tvaru a dizajnu

Kockové taburetky sa vyznačujú eleganciou a jednoduchosťou. Poväčšine stoja na kolieskach, a bez problému ich môžete premiestňovať z miestnosti do miestnosti a manipulovať s nimi.

Druhým variantom sú kruhové alebo polkruhové taburetky, ktoré majú originálne a netradičné prvky. Môžete ich spojiť a vytvoriť tak kreatívne miesto na sedenie v tvare písmena „L“ alebo „S“, ktoré určite ocenia vaši hostia.

Čo sa týka samotného dizajnu a farebného prevedenia, ani tú sa nekladú žiadne medze. Na trhu nájdete taburetky od výmyslu sveta, na ktorých sa vyhralo už nespočetné množstvo dizajnérov.

Zaujímavé kúsky dokážu do interiéru vniesť nové svetlo, namixovať originalitu, netradičnosť a veselosť a vyniknúť, alebo s ním spolunažívať v jemnej harmónii. Záleží len na vašom vkuse. Ide o doplnkový nábytok, ktorý môže mať dynamické, ale aj nerušivé vlastnosti.

Taburetky podľa materiálu

Keďže upratovanie patrí k našim každodenným životom, mnoho domácností siaha po materiáloch, ktoré sa vyznačujú jednoduchou údržbou a dlhšou životnosťou.

Rozhodným faktorom je aj samotná odolnosť materiálu, jeho pevnosť, hustota vlákien a farebná stálosť.

Pravá koža – ide o luxusný doplnok, ktorému odpovedá aj vyššia cena. Koža má vo všeobecnosti dlhú životnosť a ľahko sa čistí. Nehrozí ani to, že sa rýchlo vysedí, je pružná, príjemná na dotyk a je obľúbená najmä pre svoju nadčasovosť.

Ekokoža – ekologický variant, ktorý je tiež jednoduchý na údržbu, má antialergické vlastnosti a nechýba jej noblesa.

Mykroplyš alebo alcantara – rovnaký materiál nájdete aj na sedadlách áut, radí sa medzi odolné materiály.

Ženilka – elegantný poťah, ktorý je veľmi príjemný na dotyk. Horšie to je už ale s jeho čistením, ľahko sa zašpiní a náročnejšie čistí.

Bavlna – cenovo dostupná možnosť, ktorá vám ponúka najširší výber rôznych motívov a farieb. Samozrejme, je nutné počítať s tým, že nemá dlhú životnosť a po určitom čase budete musieť poťah vymeniť.

Kam môžete taburetky umiestniť?

Taburetky sú vďačným nábytkom, nájdete im úlohu takmer v každej miestnosti vášho domu.

Môžete ich umiestniť do obývačky, kde poslúžia ako náhrady kresiel, do spálne, do detskej izby, na chodbu k topánkovníku alebo na terasku či verandu.

Poniektoré taburetky totiž vydržia aj vo vonkajších podmienkach.

Môžu byť vyrobené napríklad z ratanu, alebo zo špecifického odolnejšieho materiálu.

Taburetky a ich funkcia

Hoci ide o kúsok určený na sedenie, nie je to zďaleka všetko, čo taburetka dokáže:

  • Pokiaľ je dostatočne veľká, môžete ju používať aj ako menší konferenčný stolík a položiť si na ňu jedlo, kávu či laptop.
  • Drahšie taburetky majú zabudované aj reproduktory a rádio, slúžia teda aj pre relax
  • Na trhu nájdete aj kúsky, ktoré majú okrem sedacieho priestoru k dispozícii aj ten úložný – môžete doň schovať rôzne predmety

Taburetky sú bez pochýb úchvatným dizajnovým doplnkom, ktorý vašu domácnosť ozvláštnia a zútulnia zároveň. Nezáleží, v akom duchu sa váš interiér nesie, široký výber vám umožní doladiť taburetky k retro štýlu, k rustikálnym kúskom aj k modernému rázu.

Odporúčame:
taburetka taburetka_2
taburetka

Prečítajte si tiež:
1. Vliesové tapety: Na čo všetko si dať pozor
2. Sedačka 3+2+1: čo by ste o nej mali vedieť
3. Kožené sedačky: aké sú ich výhody a nevýhody ?

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*