3 výhody barového pultu v každej kuchyni

barový pult
barový pult ako jednoduché riešenie v malej kuchyni
Rate this post

Zariaďujete si novú kuchyňu alebo sa chystáte na jej prerábku? Uvažujete nad tým, ako stolovať v malej kuchyni?

Alebo len potrebujete oddeliť priestor medzi kuchyňou a obývačkou? Popremýšľajte nad barovým pultom.

Ak zvolíte správnu veľkosť, ušetrite veľa miesta a miestnosti dodáte elegantný šmrnc. Aké sú výhody pultu, ako ho vybrať a kam umiestniť, sa dozviete v našom článku.

Predstavme si 3 hlavné výhody umiestnenia barového pultu do vašej domácnosti.

3 výhody barového pultu v každej kuchyni

1 Oddeľovanie priestorov

V nových moderných domoch väčšinou nájdete prepojenú kuchyňu s obývačkou, ktoré spolu vytvárajú priestrannú miestnosť. A práve tu, našli barové pulty svoje miesto.

Dokážu účinne oddeliť obytný a relaxačný priestor od priestoru na varenie. Čo ešte na pultíku určite oceníte? Ak máte návštevu a chystáte všakovaké pokrmy, môžete si ich usadiť k sebe a spoločne komunikovať.

2 Barový pult šetrí priestor

Do malej kuchyne sa jednoznačne hodí. Nielenže ním vytvoríte príjemné miesto k stolovaniu či posedeniu s priateľmi, ale obohatíte sa aj o priestor k príprave pokrmov.

Ak vám nie je po chuti šplhanie po vysokých stoličkách, zvoľte výšku baru okolo 75 centimetrov a pridajte klasické stoličky.

Náš tip: Chcete predĺžiť pracovnú dosku? Vyberte si bar s výškou 90 centimetrov.

Naopak, ak je vaša kuchyňa prepojená s obývačkou a je dostatočne priestranná, využite bar len ako „doplnok“ či druhé stolovanie.

3 Estetická funkcia

A to nielen z pohľadu interiérového desingu. Barový pult občas slúži aj ako zábrana. Vaša návšteva neuvidí na pracovnú dosku, na ktorej počas varenia občas býva neporiadok. Držte sa základného pravidla, ktoré vraví, že by bar nemal príliš vyčnievať. Miestnosť musí dopĺňať.

Ako si barový pult vybrať?

Určite začnite rozmermi. Tie sú pre výber toho správneho pultu do vašej kuchyne rozhodujúce. Nesmie chýbať ani trefne zvolený desing, a v neposlednom rade stoličky. Ideálne miery barového pultu sú:

  • 90 až 120 cm
  • 60 až 80 cm by mali mať stoličky

Sadu pred kúpou vyskúšajte, posaďte sa a otestujte pohodlie a praktickosť vybraného nábytku.

Ak sa vo vašom domove nenachádza iná možnosť stolovania, výber stoličiek bude pre vás veľmi dôležitý. Musia byť dostatočne komfortné aj pre dlhšie obedy či večere. Sedačka má mať priemer aspoň 45 cm a nezabudnite aj na operadlo.

Materiál a vzhľad vyberajte podľa celkového výzoru vašej kuchyne.

Náš tip: teplé farby a odtiene podporujú chuť k jedlo.

4 vecí, ktoré by ste mali zvážiť pred výberom pultu

Ako prvé by ste si mali premyslieť, na čo má váš bar slúžiť, teda určiť mu jeho funkciu – stolovanie, „kávičkovanie“, posedenia s priateľmi či pracovný priestor. Od toho sa následne odvíja ideálna veľkosť, materiál (drevo, drevotrieska, kameň, tehla, mramor) a štýl, ktorý zvolíte.

Barový pult môže byť elegantný a jednoduchý doplnok, ale na výber máte aj oblúkové či iné tvary. K oblúkovému usadíte viacero hostí, zväčšíte servírovaciu plochu a nebudeme sa udierať o rohy.

Na čo by ste nemali zabudnúť

Nádych luxusu barového pultu podčiarkne správne osvetlenie. Ponuka osvetlenia je veľmi pestrá, a vy si vyberáte z najrôznejších tvarov, veľkostí a designu svetiel. Príjemne pôsobia rampy s bodovým osvetlením či designové malé lampičky.

Barovy pult
Barovy pult v kuchyni

Tipy na umiestnenie barového pultu

Ako sme už vyššie spomínali, záleží na veľkosti miestnosti, kam pult chcete umiestniť. Vo veľkých kuchyniach spojených s obývačkou sa bary nachádzajú uprostred miestnosti tak, aby ich opticky predelili.

V malých kuchynkách často nahrádzajú jedálny stôl alebo predlžujú kuchynskú linku. Pravý uhol baru vám teda zväčší pracovnú plochu.

Konkrétne miesta:

  • pri stene
  • samostatne postavený bar
  • pod oknom

Aké sú nevýhody barových pultov?

  • dlhšie posedenie
  • sú náročné na priestor (aby sa pri nich dobre sedelo, musia byť široké)
  • nie sú ideálnym riešením pre starších ľudí či malé deti

Barový pult, áno alebo nie?

Aký je teda náš verdikt? Jednoznačne áno. Pri malej kuchyni nemáte na výber toľko možností.

Barom ušetrite miesto a celkový dojem bude veľmi štýlový. Vo veľkej kuchyni si naopak vytvoríte príjemné miesto k posedeniu a rozhovoru s vašimi najbližšími.

Podobné články:
1. Aké sú trendy v bývaní pre rok 2018?
2. Výhody a nevýhody kožených sedačiek.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*