Rohové kuchyne podľa predstáv: Prečo je rohová kuchynská linka lepšia ako rovná

rohová kuchyňa
Rate this post

Chystáte sa rekonštruovať kuchyňu? Hľadáte modernú a zároveň praktickú variantu? Skvelou voľbou sú práve rohové kuchyne, ktoré ušetria priestor a vdýchnu život inak nevyužitým kútom.

Rohové kuchyne majú mnoho predností a okrem iného sa hodia aj do menších miestností.

Neplytvajte priestorom, využite každý centimeter

Rovná kuchyňa je klasikou, ktorou nič nepokazíte. Do módy ale prichádza rohová kuchynská linka, ktorá je z hľadiska úložného aj pracovného priestoru praktickejšia. Umožní vám totiž naplno využiť aj kúty.

Do kútov môžete zakomponovať otočné alebo výklopné dvierka, vďaka ktorým získate ukladací priestor navyše a neprídete tak o žiadne cenné centimetre.

Pracovný priestor využijete viac ako efektívne

Rohová kuchyňa vám poskytne hneď ďalšiu výhodu, a tou je pohodlnejšie varenie. Usporiadať kuchyňu totiž môžete do trojuholníka, kde na jednu stranu umiestnite sporák a chladničku a na druhé dve rohovú linku.

Varenie v novej kuchyni sa tak nielen zmení na radostnejšiu aktivitu, ale aj množstvo pohybov, ktoré počas neho vykonáte, sa minimalizuje.

Roh kuchyne môžete využiť aj na postavenie otvorenej špajzy, ktorú využijete na kompóty a ďalšie trvanlivé potraviny. Otvorená komôrka je dizajnovým prvkom. Kuchyňu ozvláštni a dodá jej na originalite.

Vyčleňte si roh kuchyne na umývadlo

S rohovým umývadlom získate viac priestoru na odkladanie riadu. Ponuka je dnes široká a vy si tak môžete vyberať z mnohých umývadiel, ktoré sú tvarované priamo pre rohové využitie.

Rohová kuchyňa ladne prepojí miestnosti v dome

Rohové kuchynské linky môžu kopírovať steny, ale nemusia. Samy totiž môžu byť „stenami“, ktoré vám elegantne a ladne rozdelia miestnosť.

Kuchyňu môžete podobným spôsobom prepojiť s obývačkou, čím obe z miestností získajú moderný nádych. Ide o skvelé riešenie hlavne v tom prípade, keď nechcete z jednej priestrannej miestnosti urobiť dve malé, v ktorých sa budete cítiť nepríjemne a stiesnene.

Vďaka absencii stien či iných zásten si miestnosť zachová svoju priestornosť a vzdušnosť.

Zvoľte si ten správny dizajn rohovej kuchyne

Investujte do kuchynskej linky, ktorá nevyjde z módy ani po niekoľkých rokoch. Kvalitná rohová kuchyňa vám totiž vydrží viac ako dekádu. Preto stavte radšej na jednoduchý dizajn. Medzi obľúbené patria kuchynské linky s dekorom dreva. Nič nepokazíte ani bielou farbou, ktorá je univerzálna a hodí sa k nej všetko.

Ak chcete kuchyňu zvýrazniť, môžete ju vymaľovať žiarivejšou farbou – staroružovou, ktorá sa bude skvelo vynímať v kombinácii s bielou a čiernou, citrónovo žltou alebo teplou oranžovou. Živou farbou miestnosť oživíte a ak vás prestane baviť, bez problémov kuchyňu premaľujete.

Rohová kuchyňa a materiál

  • Laminát vás nesklame

Najčastejšie sa na výrobu dvierok kuchýň používa laminát. Ten je cenovo prijateľný, nie je náročný na údržbu a ponuka dekorov je skutočne široká. Vyberať si môžete zo vzorov dubového, cédrového, borovicového alebo exotického dreva. Nábytok na pohľad očarí a je tiež príjemný na dotyk.

  • MDF fólia

Výhodou materiálu je jeho odolnosť voči vode. Ak je fólia lesklejšia, dodá, vďaka svojej podobe s lakom, kuchyni na exkluzivite. Avšak, kuchyne z MDF fólie nie sú tak odolné voči mechanickému poškodeniu ako tie z laminátu.

  • Lakované dvierka kuchyňu rozžiaria

Na výber máte tradičnú škálu farieb a to hneď v lesklom, ale aj matnom prevedení. Záleží len na vašom vkuse. Cena lakovanej kuchyne je o niečo vyššia, jej moderný dizajn za to ale v konečnom dôsledku stojí.

  • Prírodný efekt s masívnym drevom

Dvierka z masívu a dyhy si tiež prerazili cestu do domácností. Používa sa na nich materiál s tuhým jadrom, akým je orech alebo dub. Drevo sa pretiera vysoko odolným lakom, ktorý zdôrazní jeho krásu a malebnosť a vylepší tiež jeho odolnosť voči vode.

  • Buďte originálny s akrylátom a sklom

Novinka, ktorá si pomaly, ale zaručene získava obľubu mnohých. Hodí sa aj do rohovej aj do klasickej rovnej kuchyne. Akrylátové materiály so sebou nesú nespočetné množstvo výhod. Nie sú omnoho drahšie ako MDF fólie, sú však ozaj veľmi užitočné. Odolávajú totiž odtlačkom prstov, slnku, vlhku a teplu.

Aj tu sa vám naskytá široká škála možnosti, čo sa týka hĺbky farieb a odtieňov materiálu. Vyberte si dekor podľa predstáv a vaša nová kuchynská linka sa tak akiste stane dominantou miestnosti.

Nevýhodu má akrylát len jednu. Pozor si musíte dávať na náchylnosť materiálu na poškrabanie. Dobrou správou ale je, že sa poškodený akrylát dá poľahky opraviť. Stačí len vytmeliť a prebrúsiť lak a dvierka znova prelakovať.

Aktuálne trendy: Aký štýl zvoliť, aby ste držali krok s módou?

Jednou z možností je skombinovať prvky, ktoré k sebe na prvý pohľad nepasujú. Skutočnosť je ale opačná. Ide totiž o starostlivo vybrané kúsky, ktoré dodajú kuchyni osobnosť. Je nutné, aby ste pri zariaďovaní použili fantáziu a cit pre detail. Snažte sa držať pravidla a zladiť vždy buď tvar, alebo farbu.

Záver

Pokiaľ do miestnosti chcete vniesť striedmu eleganciu, požadovaný efekt dosiahnete mixom čiernej a šedej v matnom prevedení. Ak uprednostňujete prísny ráz, miestnosť môžete vymaľovať obyčajnou bielou farbou, ktorá s ňou bude v kontraste.

Pre milovníkov živých farieb sa naskytá možnosť opäť zapojiť kreativitu a kuchyňu vymaľovať extravagantnejším odtieňom.

Prečítajte si tiež:
1. Kompletný nákupný sprievodca výberu kuchynských liniek
2. Komóda do spálne vám ušetrí priestor
3. Vyberte si postel s úložným priestorom
4. Kúpte si sedačky v tvare U

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*